Odeslat přihlášku na openclass Aerial silks class

29. 10. 2017 19:00
ve studiu I. P. Pavlova Sál 1
200 Kč

Máte uživatelský účet? Přihlašte se

Po odeslání přihlášky Vám obratem odešleme mail s konkrétními informacemi jak dále postupovat a zajistit si v kurzu místo. Pokud se chcete na něco zeptat neváhejte a kontaktuje nás.

Vyplněné údaje považujeme za důvěrné. Ochrana osobních dat je zaručena, údaje neposkytujeme žádné třetí osobě.

O openclass

Openclass je jednorázová lekce, na kterou si musíš udělat samostatnou rezervaci. Platí se převodem nebo z Tvé elektronické peněženky, případně v hotovosti na místě. Po telefonické domluvě lze na lekci přijít i bez rezervace, samozřejmě pokud je volno.

V rozvrhu můžete najít například tyto openclass:

Stretching – vhodné pro všechny pokročilosti, i pro úplné začátečníky. Chcete si sednout do provazu, ale nikdy jste ho neměla? Nebojte se, i my jsme byly kdysi „dřevěné“. Účelem lekce je postupně pracovat na zvyšování Vaší flexibility a kam až budete chtít v tomto směru dojít, je jen a pouze na Vás.

Aerial hoop / Aerial silks – vzdušná akrobacie na kruhu / šálách.

PoleFit / Makej! – zábavnou formou posilujeme, cvičíme s vlastní vahou, u tyče a na tyči. Určené všem, kdo chtějí pracovat na zvyšování své fyzické kondice. Podpoříte i partie potřebné pro pole dance. Všechny pokročilosti!

Spinning pole – triky a kombinace na spinové (otáčivé) tyči.

Taneční speciál – taneční přechody, propojování prvků, choreografie.

Kurz vede
Natalie Nowak

Natalie Nowak

I am from the North Sea in Germany, near a town called Bremerhaven. The last 6 years I have been studying Physics in Göttingen which is an even smaller student town in central Germany.
4 years ago (quite exaclty) a girl from Brazil arrived for a semester and brought the aerial silk with her which I had never ever seen until then. I tried it out and she taught me some basics before she left. I then continued studying aerial acrobatics by watching youtube videos on my own. For me the discovery of the silks felt like breathing for the first time and I felt completely myself. A passion has grown that will be with my for my life. After half a year I went on my semester abroad to Lyon( FR) where I started teaching for the first time for the permantly residing circus "Cirque Imagine". After returning to Germany and continuing my training other students saw me train and wanted to join aswell and the whole trainingspace grew until it was clear we would have to make a course of it to keep the people safe. While teaching those first beginner I realized that I love the moment when people who thought they couldnt do sometihing manage and start to glow and grow beyond themselves. I think this is important work also for other aspects of life. So, 2,5 yeras ago I did my teachers certificate for teaching general sports and gymnastics with being specialised in aerial acrobatis.
In my courses I lay value on healthy technique, strength and stretch as you will want to live in your body 90+ years and it is important to train in a healthy way. My courses are built up by a warmup to activate the body followed by a specific warm up combined with strength training on the aerial aparatus. This includes exercises that are the foundation of the technique to be worked on during the class. Then climbs and technique combined with sequences are worked on to raise body awareness. In the second part of the class I lay value on expression to allow the body to move in an individual way and expresses itself uniquely thus giving freedom of movement. This is done partly with improv and dance exercises aswell as stage presence and general presence exercises so that the participant has a chance to flourish in their own way.
Whitin the last fours years everything has grown so that now in Germany (Göttingen) we have three courses for adults and students beg/int /adv, 2 childrens course including kids birthdays and three open space trainingpossibilities. I have been teaching silks for 2,5 years as an official teacher and I absolutely love it. I also offer workshops and various circusspaces in Germany are starting to book me for classes on weekends and circusprojects during the week. Simply, from learning myself and combining science with something creativ I have learned a lot about the body and circus. This is my passion and I wish to share it with you!

NatiNats@gmx.de